Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

Magdalena Chrzanowska, uczennica szkoły branżowej, brała udział w konkursie plastycznym organizowanym przez MOW w Iwinach. Jej praca „Oblicza martwej natury” zdobyła wyróżnienie.
Zdjęcia dostępne w galerii
27-29.05.2019
W dniach 27-29. 05. 2019 r. odbyła się 42 edycja Rajdu „Sudety”. W tych dniach 130 wychowanków i wychowawców młodzieżowych ośrodków wychowawczych reprezentujących 14 placówek resocjalizacyjnych z terenu całego kraju uczestniczyło w trzydniowym 42 Ogólnopolskim Rajdzie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2019”. Rajdzie o bardzo długiej tradycji, promującym idee aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz poznawania walorów krajoznawczych i kulturowych Sudetów. Rajd ten jest również sposobem oddziaływań wychowawczych wobec młodzieży przebywającej w ośrodkach. Młodzi ludzie z różnych zakątków Polski przyjechali w rejon Sudetów, aby wspólnie ze swoimi opiekunami uczestniczyć w trzydniowym przejściu po najciekawszych pasmach sudeckich. Podczas tegorocznej edycji młodzież przemierzała malownicze szlaki turystyczne Sudetów Środkowych. Wspólne wędrowanie dla każdego z wychowanków było bezcennym doświadczeniem, wysiłek oraz pokonywanie swoich słabości i niedoskonałości dawały im poczucie głębokiej satysfakcji. Podczas tegorocznej edycji podobnie jak w ubiegłym roku pogoda płatała nam figle i drugiego dnia potężne opady atmosferyczne sprawiły, że wyjście w teren stało się prawie niemożliwe. Niemniej jednak chęć wspólnej wędrówki i tym razem wygrała z przeciwnościami pogody - w trakcie krótkiego okna pogodowego uczestnicy wyszli na kilkugodzinną wędrówkę po najbliższej okolicy. Na rajdowym szlaku można było podziwiać wiele atrakcyjnych i ciekawych miejsc i miejscowości, m. in.: Wałbrzych, Boguszów - Gorce i Sokołowsko. Wszyscy byli bardzo dumni, zdobywając najwyższe szczyty pasm, które przemierzali tj. Borową 853 m n.p.m. z jej nową wieżą widokową, Chełmiec 851 m n.p.m., Waligórę 936 m n.p.m. Pozostały wspomnienia i relacje, które nawiązały się pomiędzy wychowankami i wychowawcami różnych placówek, które przez trzy dni wspólnie wędrowały w przepięknych rejonach Gór Wałbrzyskich, Kamiennych, Kruczych i Suchych.
Zdjęcia dostępne w galerii
18-19.05.2019
W ramach realizacji projektu ekologicznego ,,WODĘ OSZCZĘDZAMY O ŻYCIE NA ZIEMI DBAMY” pojechaliśmy na Zieloną Szkołę do Warszawy. W drodze do stolicy braliśmy udział w zajęciach stacjonarnych i terenowych odbywających się w Kampinoskim PN. Zdobytą w trakcie zajęć wiedzę dotyczącą walorów przyrodniczych Parku mieliśmy okazję wykorzystać pokonując trasę questu ,,Wydmowym szlakiem po Kampinoskim PN” oraz podczas zwiedzania Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego w Granicy. Drugi dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Warszawy. Dzięki pani Przewodnik, mimo ograniczeń czasowych, zobaczyliśmy Plac Zamkowy, rynek starego miasta, barbakan, pomnik Małego Powstańca. W miarę możliwości, Pomnik Powstania Warszawskiego oraz Katedrę Polową Wojska Polskiego z Kaplicą Katyńską. Ogromne wrażenie wywarło na nas Muzeum Powstania Warszawskiego – była to niezwykła lekcja historii. Na zakończenie wyjazdu w Planetarium „Niebo Kopernika” uczestniczyliśmy w seans „ ASTRONAUTA 3D”. Pełne wrażeń wróciliśmy do ośrodka.
Zdjęcia dostępne w galerii
13.05.2019
PROJEKT PUDŁO (The Analogs Akustycznie) gościł 13 maja 2019 w MOW w Sobótce. Wystąpili: KAMIL ROSIAK i PAWEŁ CZEKAŁA z The Analogs. THE ANALOGS to działający od 1995 roku zespół rockowy założony w Szczecinie, który grywa rocznie około 80 koncertów i posiada na swoim koncie kilka płyt. W piosenkach poruszają tematykę społeczną związaną z życiem w mieście, przemocą, brakiem pracy, wyobcowaniem i nieprzystosowaniem. Postacie takie jak Paweł Czekała, Kamil Rosiak z legendarnego zespołu The Analogs oraz ich Projekt Pudło opowiadają o tym, aby ktoś inny uznał, że warto w siebie wierzyć i robić co się kocha. Pokazują swoją postawą, że zmiany są fajne, że bycie innym jest cool, że w dobie upadku człowieczeństwa i ludzkich wartości można inaczej. Z ich przekazu podczas koncertów akustycznych płynie ogrom uczuć wyższych. Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom jest patronem „Projektu Pudło”.
Zdjęcia dostępne w galerii
I. Organizatorzy:
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Sobótce
Klub Biegacza Sobótka
II. Współpraca:
Przychodnia Rodzinna „Kajderowicz i Biliński”, Stowarzyszenie Ślężanie - LGD, Nadleśnictwo Miękinia, Dom Turysty „Pod Wieżycą” w Sobótce, Piekarnia – Cukiernia Bąkowski, Serwis Bezpieczne Dziecko, Komenda Policji w Sobótce, SP w Świątnikach, ŚOKSiR, Sklep Spożywczo - Przemysłowy Krystyna Gali, Drukarnia ANTEX, Foto Video Sobótka, Sobócki Klub Karate Kyokushin, Fizjo. Med Honorata Gąsiorek, Usługi Marketingowe Agnieszka Sobczak.
III. Cel:
Promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Propagowanie idei wolontariatu, kształtowanie postaw prospołecznych.

Zdjęcia dostępne w galerii
czerwiec 2019
Na zajęciach plastycznych dziewczęta tworzą „cuda wianki”. Jajka świąteczne podobały się wszystkim.
Zdjęcia dostępne w galerii
24.05.2019
„Znaczenie ziół”, to motyw przewodni spotkania z p. Anną Puchałą. W trakcie spotkania nie tylko poznaliśmy zdrowotne i lecznicze walory ziół, ale także mieliśmy okazję ich skosztować. Przekazując nam swoją olbrzymią wiedzę na temat ziół, wykorzystywanych przez tysiące lat do leczenia i przedłużania życia, pani Anna przekonała nas do stosowania ich w życiu codziennym.
Zdjęcia dostępne w galerii
17.05.2019
Tradycyjnie jak co roku, w jeden z majowych piątków – 17 maja 2019 roku, odbył się rekreacyjny bieg „Rodzic i ja”. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 87 przedszkolaków, 104 uczniów szkół podstawowych, 38 gimnazjalistów i 57 biegaczy pełnoletnich, w sumie 286 osób. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal, a najmłodszy i najstarszy uczestnik - pucharek. W doskonały klimat imprezy wprowadził zgromadzonych na starcie biegaczy występ karateków z lokalnego Klubu Karate Kyokushin. O dobrą formę startujących zadbał Król JULIAN i jego koledzy „wyginając śmiało ciało” w rytm muzyki. Miś ŚLĘŻYSŁAW i SŁOWIANKI częstowali ciasteczkami, cukierkami oraz owocami: jabłkami, bananami, truskawkami i kiwi, a wśród najmłodszych uczestników biegu wylosowano chłopca i dziewczynkę, którzy otrzymali klocki duplo.
Serdeczne podziękowania należą się wolontariuszom, instytucjom, firmom i osobom prywatnym, którzy od lat wspierają to ważne dla środowiska lokalnego sportowe wydarzenie organizowane przez MOW w Sobótce i KB Sobótka.
Zdjęcia dostępne w galerii
27.04.2019
27 kwietnia grupa naszych wychowanek wzięła udział we Wspólnym Sprzątanie Terenu Zalewu Mietkowskiego zorganizowanym przez Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego. Mając na uwadze dobro środowiska i nas samych ruszyliśmy wraz z mieszkańcami Borzygniewu sprzątać teren wokół Zalewu Mietkowskiego. Ponieważ cel akcji był wielki, to i nasz zapał do pracy ogromny. Podczas sprzątania zostały zebrane prawie 2 kontenery śmieci.
Zdjęcia dostępne w galerii
5.04.2019
Mając na uwadze własne zdrowie i wspaniałą sylwetkę znaczna część wychowanek brała udział w Wiosennym Ośrodkowym Biegu Przełajowym. Trasę 1200 m najszybciej pokonały Kasia i Angelika z klasy VIII oraz Iza z klasy VI. Zwyciężczyniom gratulujemy kondycji a pozostałym uczestniczkom biegu prozdrowotnej postawy.
Zdjęcia dostępne w galerii