Młodzieżowy ośrodek wychowawczy w Sobótce

O nas

U podnóża góry Ślęży, w malowniczo położonej Sobótce, w odległości 34 km od Wrocławia znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.

Jesteśmy instytucją opiekuńczo-wychowawczą o charakterze resocjalizacyjnym dla dziewcząt. Historia naszej działalności sięga roku 1952, co czyni nas jedną z najstarszych placówek resocjalizacyjnych w kraju.

Ośrodek otoczony terenami zielonymi, mieści się w przestrzennym budynku o pałacowej architekturze.

Zajmuje wraz z boiskiem i sadem powierzchnię 2,5 ha. Usytuowany tuż przy jednym ze szlaków turystycznych masywu Ślęży, stanowi atrakcyjny obiekt, z którego roztacza się rozległy widok na miasteczko i okolicę.

Baza:

Zajęcia edukacyjne odbywają się w nowoczesnych, spełniających wymogi współczesnej szkoły, klasopracowniach. W szkole branżowej pracownia wyposażona jest w sprzęt krawiecki zgodny ze standardami. Nieustannie dbamy o stan techniczny i estetykę budynku i otoczenia.

Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną, w gronie nauczycieli i wychowawców zatrudnieni są psycholodzy, pedagodzy i socjoterapeuci. Stale podnosimy jakość naszej pracy.

Zadania statutowe placówki realizujemy poprzez:

Dla każdej wychowanki w naszym ośrodku opracowujemy indywidualny program edukacyjno-resocjalizacyjny, nad którego przebiegiem czuwa cały zespół wychowawczy. Program ten jest ukierunkowany na wszechstronny rozwój osobowości, przede wszystkim jednak celem pracy indywidualnej jest zmiana negatywnych zachowań i nawyków, pomoc w nawiązywaniu prawidłowych relacji z otoczeniem oraz integracja ze społeczeństwem. W naszej praktyce pedagogicznej posługujemy się różnymi metodami, m.in. socjoterapią, dramą, muzykoterapią, biblioterapią, stosujemy wizualizację, relaksację, zajęcia psychoedukacyjne oraz terapię przez sztukę.

Dużym powodzeniem wśród dziewcząt cieszą się koła zainteresowań:

plastyczne;

W zakresie współpracy naukowej, utrzymujemy kontakt z:

W środowisku lokalnym współpracujemy także z:

Tradycje ośrodkowe: